Jak cestovat

Do Splitu se dostanete pohodlně letecky. Levné letenky praha split Levneletenky si musíte obstarat s velkým předstihem. Cestování v termínech letních dovolených je tak populární, že letenky na poslední chvíli neseženete. Letenky vás dopraví asi 25 km od Splitu, a tak musíte ještě absolvovat cestu autobusem, taxíkem nebo vypůjčeným vozem.

split1

Zastávka ve Splitu

Split se nachází na krásném pobřeží Jaderského moře. Je to druhé nejlidnatější město v zemi s bohatou historií sahající až do třetího století.

Od roku 1929 byla oblast součástí Jugoslávie. Není to jen významné turistické centrum, ale je zde i významný přístav.

Určitě vás na první pohled okouzlí moderní letovisko, které je fantasticky zakomponované do starobylých kulis města. Kontrast tvoří i písečné pláže s palmami na dohled krásných smaragdových lesů. Pro milovníky turistiky se na severu a severovýchodě nachází pohoří Kozjak a Mosor, takže koho nebaví jen tak lelkovat na pláži nebo běhat po památkách, může si udělat i hezkou lesní túru.

Pro mořeplavce je Split místem, odkud se mohou vypravit na nedaleké ostrovy Brač, Hvar, Šolta, Čiovo.

split2

I pro lidi, kteří nemají zájem o historii, je prakticky nemožné se vyhnout Diokleciánovu paláci. Samotné město bylo postaveno kolem této monumentální stavby dlouhé i široké přes 200 metrů. Palác je považovaný za nejzachovalejší římskou stavbu v zemi. Po odchodu císaře byl palác používaný jako bydlení pro místní obyvatele. Dnes je v komplexu mnoho obchodů, kaváren, zahrad a relaxačních zón, kde si můžete zpříjemnit den.

Na západě města je rozsáhlá zelená plocha, kterou tvoří Marjanský park s kopcem Marjanem uprostřed.

Výlet k jezerům

Z města se můžete vydat do NP Plitvická jezera, kde si vychutnáte procházku krajinou šestnácti jezer, které vytváří nespočet vodopádů a kaskád a zajímavých vodních úkazů. Celá trasa parkem vám zabere přes šest hodin, tak je třeba se na cestu náležitě vybavit. Některé úseky si můžete zkrátit překonání části vzdálenosti loďkou nebo autobusem.

4.3/5 - (7 votes)