Jak cestovat

Do Splitu se dostanete pohodlně letecky. Levné letenky praha split Levneletenky si musíte obstarat s velkým předstihem. Cestování v termínech letních dovolených je tak populární, že letenky na poslední chvíli neseženete. Letenky vás dopraví asi 25 km od Splitu, a tak musíte ještě absolvovat cestu autobusem, taxíkem nebo vypůjčeným vozem.

split1

Zastávka ve Splitu

Split se nachází na krásném pobřeží Jaderského moře. Je to druhé nejlidnatější město v zemi s bohatou historií sahající až do třetího století.

Od roku 1929 byla oblast součástí Jugoslávie. Není to jen významné turistické centrum, ale je zde i významný přístav.

Určitě vás na první pohled okouzlí moderní letovisko, které je fantasticky zakomponované do starobylých kulis města. Kontrast tvoří i písečné pláže s palmami na dohled krásných smaragdových lesů. Pro milovníky turistiky se na severu a severovýchodě nachází pohoří Kozjak a Mosor, takže koho nebaví jen tak lelkovat na pláži nebo běhat po památkách, může si udělat i hezkou lesní túru.

Pro mořeplavce je Split místem, odkud se mohou vypravit na nedaleké ostrovy Brač, Hvar, Šolta, Čiovo.

split2

I pro lidi, kteří nemají zájem o historii, je prakticky nemožné se vyhnout Diokleciánovu paláci. Samotné město bylo postaveno kolem této monumentální stavby dlouhé i široké přes 200 metrů. Palác je považovaný za nejzachovalejší římskou stavbu v zemi. Po odchodu císaře byl palác používaný jako bydlení pro místní obyvatele. Dnes je v komplexu mnoho obchodů, kaváren, zahrad a relaxačních zón, kde si můžete zpříjemnit den.

Na západě města je rozsáhlá zelená plocha, kterou tvoří Marjanský park s kopcem Marjanem uprostřed.

Výlet k jezerům

Z města se můžete vydat do NP Plitvická jezera, kde si vychutnáte procházku krajinou šestnácti jezer, které vytváří nespočet vodopádů a kaskád a zajímavých vodních úkazů. Celá trasa parkem vám zabere přes šest hodin, tak je třeba se na cestu náležitě vybavit. Některé úseky si můžete zkrátit překonání části vzdálenosti loďkou nebo autobusem.