Postupující globální změny klimatu mimo jiné také znamenají stále větší počet tropických dní, které musíme v létě vydržet. Pomalu přestává být neobvyklé, když se teploty vyšplhají až ke čtyřiceti stupňům Celsia. A je jasné, že lidé se snaží tuto dobu přestát, jak jen to je nejlépe možné. Samozřejmě, zdaleka nejlepší řešení je strávit horké dny koupáním v chladné vodě, ať už na přírodním či umělém koupališti nebo doma v bazénu, pokud nějaký máme. Ovšem co obyvatelé panelákových bytů, případně ti, kteří bazén nemají, nemohou si jej dovolit, nebo se nemohou jít koupat kvůli zdravotním obtížím? Nelze se tedy divit, že si stále více domácností nechává nainstalovat klimatizaci, jako je například klimatizace Nymburk. Mnohdy však po počátečním nadšení přijde rozčarování.
Jistě, vzduch je skutečně chladnější, avšak mnohdy přijdou zdravotní problémy, o zvýšeném účtu za elektřinu nemluvě. Často tak lidé začnou svého nákupu litovat. A přitom je to jen proto, že nedodržují pár základních pravidel používání klimatizace. Tím prvním a nejzákladnějším je mít zavřená všechna okna a dveře, a pokud možno utěsněná. To se může zdát zvláštní, avšak je potřeba si uvědomit, že otevřeným oknem přichází stále proud horkého vzduchu, který je potřeba ochladit. Pro klimatizaci to znamená vyšší výkon, a pro nás vyšší účet za elektřinu.
Dále je potřeba dávat pozor na to, o kolik teplotu vlastně snižujeme. Ačkoliv se totiž může zdát ideální mít ji nastavenou konstantně například na příjemných 25 stupňů, bez ohledu na to, jak je venku, ukazuje se, že pro naše zdraví to není dobré. Problémy způsobují hlavně přechody z rozehřátého venkova do vychlazeného domu. Abychom se tomu vyhnuli, je nutné ji mít nastavenou pouze o dva až pět stupňů níže, než kolik je venku. A jistě, nemusí být příliš pohodlné mít doma 32 stupňů, když venku je 38, ale jinak riskujeme zdravotní problémy, a o ty nikdo z nás nestojí.