Podobnost se sádrokartonem čistě náhodná?

Mnozí pamětníci si dobře vybaví dobu, kdy se v hobby marketech začal objevovat sádrokarton. Byla to velmi odvážná stavební technologie, a přesto se ujala v povědomí veřejnosti natolik, že se dnes stěží najde někdo, kdo by ji neznal. Když se nad tím zamyslíte do hloubky, jde o pouhý recyklovaný, někdy druhořadý papír s vnitřní sádrovou vrstvou, takže relativně velmi křehké řešení, na první pohled nepředstavitelné pro výstavbu bytového jádra.

břečťan na zdi

Práce se sádrokartonem je nesmírně zábavná a snadná a ihned vidíte výsledek. V krátké době máte k dispozici podhled či příčku, rovnou nebo zkosenou, a to za přijatelnou cenu.

Příměr se sádrokartonovými konstrukcemi jsme tu zvolili záměrně vzhledem k další stavební technologii, jejíž tvůrci se (možná) inspirovali právě první polovinou 90. let minulého století, kdy expanze sádrokartonu započala. Máme tentokrát na mysli betonové ploty montáž Montáž MPC.

zelený břečťan

Rychlost výstavby – ta je jedním z hlavních důvodů, proč se tak často volí jako vhodná varianta oplocení. Stačí vyhloubit otvory pro svislé sloupky, zabetonovat je a mezi ně pak do drážek zasouvat tenké panely. Tak trochu připomínají sádrokartonové desky, i když nejsou obvykle hladké, ale vyzdobené okrasným reliéfem. I přesto, že jsou silné jen 4 cm, tvoří spolu se sloupky robustní konstrukci, která odolává povětrnostním vlivům, zvláště pak větru, dešti, sněhu a mrazu. Na rozdíl od mokrého zdění (např. cihlami) je plot z betonových prefabrikátů sestavený mnohem rychleji a levněji.

Životnost a údržba – složení materiálu je navrhováno tak, aby zůstal v původním stavu desítky let i bez nutnosti broušení, lakování, natírání či penetrování. Oplocení nebude vyžadovat váš čas, snad jen tehdy, bude-li nutné zbavit povrch nánosů prachu či obrůstajících lišejníků a mechů.