Pro lidi nepřetržitě žijících ve finanční nouzi existuje více možností, jak si mohou pomoci získat potraviny. Mohou využít například celostátní potravinové sbírky, jídlo z armády spásy, zařízení sociální pomoci, charity, nebo dobrovolníků, kteří vaří pro chudé z potravin, které například velké řetězce vyhazují, přičemž potraviny nijak neztratily na kvalitě.
tepelná úprava zeleniny

Mezi novinku v této oblasti je zařazena i pomoc se stravováním v podobě vytvoření kuchařky, která se zaměřuje na lidi, kteří mají minimum finančních prostředků na stravování. Tato kuchařka pomáhá recepty, fotografiemi a radami, jak naložit se základními potravinami a jak se levně a zdravě stravovat. Kniha samozřejmě není určena výhradně jen nejchudším lidem v nouzi, ale všem, kteří se chtějí naučit neplýtvat potravinami a umět je maximálně využít. Jídla mají být cíleně jednoduchá, ale chutná. Takže je vlastně pro chudé, rozumné nebo chudé rozumné.

Spousta matek je donucena řešit problém se zajištěním jídla pro své děti tím, že se pokouší využít sebemenší pomoci, která se jakýmkoliv způsobem nabízí. Vznik této kuchařky je jedna z oněch možností. A přichází s ní Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Evropskou unií v tzv. Operačním programu potravinové a materiální pomoci. Jedinečný nápad vytvořit tuto kuchařku ale prvotně měli pracovníci Slezské diakonie, kteří tento projekt vymysleli na základě zkušeností z oblasti jejich profesního působení.

V této kuchařce naleznete recepty na polévky, pomazánky, hlavní chody, pečivo a sladká jídla. Dozvíte se, jak zacházet a uchovávat ovoce a zeleninu. A také jak ukládat a uchovávat další potraviny v ledničce. Jak využít poklady přírody a nasbírat si třeba lesní houby, jahody, borůvky a jak je zpracovávat. Jaký je rozdíl mezi datem spotřeby a datem minimální trvanlivosti, jak neplýtvat potravinami a chovat se šetrně k planetě. Dozvíte se, který olej je vhodný, na kterou přípravu jídla, jak a v jakém množství zařadit zeleninu a ovoce do jídelníčku a třeba jakým způsobem přidávat do jídla mouku a správně ji do jídel zapracovávat.
prázdné kapsy

Naučíte se uvařit si luštěninové a zeleninové polévky, nudle, knedlíčky a kapání. Z pomazánek se naučíte zeleninovou, rybí, luštěninovou, drožďovou, tvarohovou a také udělat těsto a upéct si chleba nebo rohlíky. Hlavní jídla připravíte z těstovin, luštěnin, masa, ryb. Naučíte se dělat omáčky, langoše, rizoto anebo pizzu. Dětem můžete upéct buchty, perník, koláč, muffiny, bábovku, palačinky, nebo udělat nepečený dort s piškoty a ovocem. Všechny uvedené recepty jsou normované na 4 porce.

Tato kuchařka je velice povedené dílko, které může pomoci velkému množství lidí rozumně nakládat s potravinami, šetřit, a přitom se ještě naučit vařit.