Asi není třeba říkat, že zásobování nemocnic a lékáren léky je jednou z nejdůležitějších věcí, které je potřeba zajistit. Koneckonců, mnohdy na tom bez nadsázky závisí lidské životy. Avšak, podobně jako kterýkoliv jiný produkt, i léčiva jsou vyráběna, svážena do velkoskladů, a z nich pak dopravována podle potřeby do lékáren a nemocnic. A aby vše fungovalo, musí veškeré články tohoto řetězu spolehlivě pracovat.

Je proto pochopitelné, že distributoři léčiv musí splňovat určité podmínky. S tímto si nedovolí zahrávat ani stát, ani jiné firmy. Následky by totiž v žádném případě nebyly pěkné. Jaké to jsou?

V první řadě je to dostatečný vozový park a dostatečný počet řidičů. Může se totiž snadno stát, že se některé z vozidel porouchá nebo se dostane do dopravní nehody, případně řidič onemocní nebo se zraní a nebude schopen nastoupit do práce. Pro tyto případy je nutné, aby byla vždy takřka okamžitě k dispozici náhrada.

různé druhy léků

To ale samozřejmě není vše. Některé preparáty vyžadují skladování ve specifický podmínkách. Nejčastěji se jedná o teplotu. Pokud by byla příliš nízká či vysoká, lék by ztratil svou účinnost a stal by se bezcenným, případně dokonce škodlivým.

Proto musí alespoň část vozidel distributora disponovat možností takové podmínky vytvořit. Samozřejmě se to netýká všech, koneckonců takovéto zacházení vyžaduje jen malá část přepravovaných léků. Je však nutné s tím počítat a být na to připraven.

plné regály v lékárně

Dalším požadavkem je spolehlivost. Zvláště nemocnice často skutečně spoléhají na to, že dodávka léků přijede v udanou dobu. Samozřejmě mají své zásoby, avšak ty nejsou příliš velké a moc dlouho nevydrží. Proto je zajištění spolehlivého zásobování tak důležité.

Je tedy vidět, že distributora léčiv nemůže dělat každý. Je to náročná a velmi zodpovědná činnost, a to si musí všichni pracovníci dobře uvědomovat. Cenou, kterou by bylo jinak nutné zaplatit, by totiž mohly být i lidské životy. A to rozhodně nikdo z nás nechce.