Změnit stravu – zápach chodidel může ovlivnit i strava, kupříkladu se na tom výrazně projeví alkohol a cigarety. Zápach těchto jedů je cítit nejen z chodidel, kde je odér velmi intenzivní, ale také z celého těla. Podobné je to i s lidmi, kteří pojídají mnoho sladkostí (bílý cukr – oplatky, sušenky, dorty, čokoláda) a také červeného masa. Jsou to velmi kyselinotvorné potraviny a ty vytváří příliš mnoho odpadních látek, vylučovaných potem. A jak známo na chodidlech je potních žláz velmi mnoho. Zkuste zařadit více celozrnných obilovin, čerstvé zeleniny, ovoce, zdravé rostlinné oleje (za studena lisované), ořechy, naklíčená semena.

ženské nohy

Nepoužívat chemické deodoranty – na trhu existuje mnoho přípravků proti zápachu bot, ale vyznat se v nich není jednoduché, zvláště pokud trváte na čistě přírodním složení, pokud možno bez nějakého „chemického koktejlu“. Mnoho přípravků bohužel udělá medvědí službu v tom, že vám sice sníží úroveň zápachu chodidel, ale zároveň zlikviduje ty prospěšné bakterie a mohou vás pak trápit různé plísně či jiné mnohem nepříjemnější mikroorganismy. Některým lidem se dokonce osvědčilo umývání nohou pouze v čisté vodě, bez použití pevných i tekutých mýdel a sprchových gelů. Voda může být obohacená epsomskou solí s hořčíkem (čímž můžete do těla dodávat hořčík).

dámská obuv

Využít zeolit – o zeolitu se ví, že dokáže dobře pohlcovat toxické látky z vody nebo ze vzduchu, proto se také například využívá do bazénové filtrace. Dokáže z vody vytáhnout např. amoniak, což je velmi cenné jak pro majitele bazénů, tak i pro akvaristy. Velmi účinný je v tomto směru zejména zeolit „klinoptilolit“, uvádí se o něm, že do sebe natáhne i těžké kovy, různé pesticidní látky a další jedovaté chemické prvky či sloučeniny. Můžete e to s ním vyzkoušet i pro eliminaci zápachu z bot, což je zvláště důležité, trpíte-li plísňovým onemocněním.