Jak už název sám o sobě vypovídá, tato soutěž je pořádána Evropskou fotbalovou asociací – UEFA. Možná jste někteří nevěděli, že je zároveň hlavní řídící organizací futsalu (fotbal, akorát ve vnitřních prostorách – tělocvičně, nižší počet hráčů, pravidla jsou velmi podobná) a plážového volejbalu. V názvu je obsaženo slovo evropská, nicméně hranice Evropy a Asie nejsou pro všechny organizace a společenství jednotná, proto sem řadíme i státy jako Ázerbájdžán, Gruzii, Turecko, Kazachstán a Rusko. Naopak takové Monako není členem.

fotbalový stadion

Nejsilnější konfederace FIFA, to je rovněž synonymum. Evropský fotbal je ten nejkvalitnější na světě.  Dostat se do Ligy Mistrů není úplně jednoduché, v každé zemi se hraje jiný fotbal, a proto jsou příčky rozděleny následovně. Nejprestižnější fotbal je hrán ve Španělsku, Anglii, Itálii a Německu. Anglií se nerozumí Velká Británie. Pokud se tým umístí do čtvrtého místa žebříčku nejvyšší ligy daných států, je automaticky zařazen do skupiny, Francie a Rusko mají týmy tři. Portugalsko, Ukrajina, Belgie, Česko, Rakousko, Turecko, Řecko a Nizozemsko vlastní příčky dvě, Chorvatsku, Dánsku, Izraeli, Kypru, Polsku, Rumunsku, Srbsku, Skotsku, … náleží jedna příčka, respektive první tým nejvyšší soutěže postupuje. Systém je poměrně složitý, pokud se tým nekvalifikuje ze skupiny do vyřazovacích utkání, postupuje automaticky do Evropské Ligy, což je méně prestižnější obdoba.
fotbalista na hřišti

UEFA má celkem 55 členů, včetně České republiky. Nepořádá pouze tuto soutěž, pořádá jich desítky, ať už pro kluby, tak národní týmy – Mistrovství světa. Dokonce i amatéři mají svou soutěž, Pohár regionů. Organizace rozdává i ocenění, nejznámější jsou Fotbalista roku, Tým roku, Klubová ocenění, a tak dále. Generální tajemník je Theodore Theodoridis, prezidentem se v roce 2016 stal Rus Aleksander Čeferin. Sídlí ve Švýcarsku.

Pro český fotbal je určitě čest být součástí takto prestižní ligy, budeme držet pěsti našim týmům, ať se jim v soutěži co nejlépe daří.