Přebytečných kilogramů se můžeme zbavit i tak, že si třeba pořídíme domů šlapací kolo – rotoped. Jsme-li pohodlnější, nechce se nám do fitka, nasedněme několikrát za den na rotoped a za příjemné hudby, kterou máme rádi, nebo při sledování televize v pohodlí domova šlapejme místo plenění ledničky a dalšího nabírání kilogramů při hodování.

muž na rotopedu

Pokud chodíte na takovou jízdu do nějakého fitness centra, tak se tomu říká spinning. Tento název dle Wikipedie pochází z anglického slova „spin“, což znamená točit. Tedy s nabranými kily můžeme doslova zatočit. Jedná se o skupinové cvičení na kolech, která jsou napevno umístěná v tělocvičně – stacionární kola. Cvičení provází hudba a vede ho odborný instruktor, který dohlíží na průběh jízdy, aby se cvičenci nepřetěžovali, ale zároveň procvičili celé tělo. Začíná se rozcvičkou, pak se při jízdě pomocí různých technik střídá obtížnost trasy – stoupání (jízda s těžší zátěží), klesání, jízda po rovině (s nízkou zátěží). Také se mění tempo z rychlého na pomalé a naopak. Na závěr je důležité protažení svalů strečinkem a uvolnění relaxací. Namáhány jsou především nohy a záda.

pár na kolech

Spinning je dobrou přípravou pro jízdu na kole. A jízda na kole, kterou provozujeme při svých cestách v přírodě, nám naopak zase může pomoci při spinningu. Jak? Jako inspirace pro vizualizaci a představy. Mnohem lépe se nám pak „pojede“. Představíme-li si například, že jako jedeme se svojí Láskou na prosluněné písečné pláži u moře, nad hlavou máme blankytné nebe, tak je to krásná romantická jízda, která nás naplňuje štěstím a radostí. Náročnost jízdy na rotopedu pak zvládneme mnohem snadněji a s lehkostí, protože nás baví. Naopak když si nepředstavujeme nic než jen lopotnou dřinu v tělocvičně, při které nás vše bolí a zatěžuje, pak si raději dáváme co nejvíce přestávek a snažíme se odpočívat.