Vermikompostér je nádoba sloužící ke kompostování zbytků potravin. Je určen do vnitřních prostorů, perfektně se hodí do každé domácnosti, nebo klidně i do školy či kanceláře. Celý systém funguje díky kalifornským žížalám, které mají schopnost přeměňovat biologický odpad na organické hnojivo, nebo-li vermikompost.

žížala v hlíně

Tato nádoba na kompostování funguje na principu dvou nádob, v té vyšší horní nádobě mají žížaly své zázemí a zpracovávají tam bioodpad, do té spodní nádoby poté odtéká již hotové hnojivo.

 

Velmi důležité je mít na paměti, že do vermikompostéru nepatří živočišný odpad, tedy žádné zbytky masa, kosti, mléčné produkty ani výkaly domácích mazlíčků. Dobré je také vědět, že žížaly vám pravděpodobně nezpracují cibuli, česnek, zázvor a chilli.

 

Dno nádoby sloužící ke kompostování je vhodné vyložit například toaletním papírem nebo papírovými utěrkami. Ačkoliv se může zdát, že do vermikompostéru patří hlína, není tomu tak. Žádnou půdu dovnitř nevkládáme, žížaly stačí vložit do vrchní nádoby a začít je krmit bioodpadem. Ideální je krmit žížaly jednou za týden, pokud přeženete množství bioodpadu, žížaly ho nestihnou zpracovat a odpad vám bude uhnívat a plesnivět. Pokud vám bude plesnivět, bude také zapáchat. Za normálních okolností se ale nemusíte žádného zápachu obávat. Odpad nevkládejte na povrch, ale částečně kompost odhrňte. Tekutině hromadící se na dně spodní nádoby se říká „žížalí čaj“. Je to právě to hnojivo, které žížaly produkují. Vylévá se zhruba jednou za tři měsíce. Můžete jím rovnou zalévat kytky, je vhodná jak pro pokojové rostliny tak pro rostliny sloužící k nějakému užitku, např. rajčata.

zelenina na prkýnku

Nejenže používáním této kompostovací nádoby pomůžete životnímu prostředí a snížíte svůj odpad, ale také si vytvoříte skvělé přírodní domácí hnojivo pro své rostliny, a to se určitě vyplatí.