Transsibiřská Magistrála – je nejdelší vlaková trat na světě, dlouhá více než devět tisíc kilometrů. Začíná v Moskvě a končí až v tichomořském Vladivostoku. Vznikla už za ruského cara Alexandra III. (konec 19.století). Od té doby k velkým zásadním modernizacím a změnám nedošlo. I z toho důvodu je snem mnoha dobrodruhů.
Hlavní trať sice vede z Moskvy do Vladivostoku, avšak k využití jsou i trasy do Činy a Mongolska. Vaším cílem tak můžou být krásné Himaláje, nebo třeba pekingská metropole.
Cesta po magistrále trvá několik dní. Na mnoha místech můžete vystoupit a nastoupit až do příštího vlaku. Proto je dobré znát některá zajímavá místa, která stojí za zdržení.
Oblíbená zastávka u jezera Bajkal
Vidět na vlastní oči nejhlubší jezero světa by chtěl snad každý. Po asi čtyřdenní cestě z Moskvy, někteří cestovatelé využívají možnost zastávky v Irkutsku, které leží jen několik desítek kilometrů od toho přírodního divu. Bajkal se tak stává nejoblíbenějším cílem cestovatelů po sibiřské trati.
Ceny jízdenek překvapí svojí cenou
Dojet z Moskvy do Vladivostoku asi za tři a půl tisíce korun (přibližně 8 500 rublů) je při nejmenším lákavé. Z Moskvy k jezeru Bajkal i za méně než dva a půl tisíce korun. Samozřejmě cena se odvíjí od zvoleného komfortu. I staré sibiřské vlaky mají totiž své různé třídy.
Z Prahy do Moskvy vlakem, nebo letadlem?
Samozřejmě letadlo je pohodlnější volbou. Cena letenek může být výrazně nižší než vlakových jízdenek. Letadlem do Moskvy, na rozdíl od vlaku, dorazíte během několika hodin. Ale pokud se máme držet názvu článku, být tedy i věrní vlakové dopravě, tak z Prahy do Moskvy jezdí pravidelně jednou týdně noční vlak zvaný Vltava.
Mimo civilizaci
Cesta přes Sibiřské pláně se stává čím dál vyhledávanějším zážitkem spousta Evropanů. Není divu. Mnoho lidí si chce odpočinout od přecivilizované společnosti a cesta Transsibiřskou magistrálou tento požadavek bezpochyby naplní!