Teplé období roku od jara do podzimu láká při pobytu v bytě s balkonem či lodžií otevřít dveře na balkon dokořán, nasávat do plic čerstvý vzduch a vpustit dovnitř alespoň náznak slunečních paprsků. Spolu s čerstvým povětřím a sluncem však do místnosti vstupují i nezvaní hosté. Jsou to tvorové z hmyzí říše, většinou obtěžující. Jen málokdy se stává, že by dovnitř vlétl motýl. Jsou to převážně vosy, ovádi, mouchy a komáři.
arabské korálky

Korálkový závěs

V posledních letech se opět zařazuje mezi módní trendy. Jsou to zavěšená nylonová nebo ocelová lanka, případně tenké voskované provázky, na nichž jsou navlečené různé ozdobné korálky. Mohou být buď z bižuterie – z plastu nebo z kovu, nejčastěji však ze dřeva. Závěsy lze zakoupit buď jako hotové výrobky anebo si je vyrobit svépomocí. Není to nic obtížného, postačí základní materiál a především dostatek vůle a trpělivosti tvořit.
Dřevěné korálky se hodí k rustikálnímu typu nábytku nebo k vyjádření životního stylu „etno“. Skleněné či bižuterní doplňky v jedné barvě či vícebarevné můžete kombinovat prakticky s čímkoli. Korálky mohou být navlékané přímo na sebe anebo s odstupem, kdy pod každý z nich vytvoříte uzlík. Velmi záleží na typu lanka, nezapomínejte také na hmotnost zavěšeného materiálu, aby ji lanko udrželo. A cena? Pokud zvolíte nákup hotového výrobku, počítejte s částkou přibližně od sedmi set do dvou tisíc korun. Jestliže se však odhodláte k vlastní tvorbě, ušetříte minimálně dvě třetiny těchto nákladů.
korálkový závěs
Závěs je pak nejen překrásnou dekorací, ale i funkčním doplňkem. Může citlivě oddělit např. vstup do obývací zóny z předsíně, průchozí pokoj s ložnicí, dětský pokoj, anebo poslouží jako zmiňovaná ochrana proti obtížnému hmyzu. Ten se totiž zdráhá létat tam, kde je nějaká zábrana, a lehce se pohybující lanka s korálky na něj působí jako nebezpečný pohybující se predátor.